fbpx

2017 Union House Theatre Award Nominees

And the nominees are…

 

Murray Sutherland Award

Awarded to two students (one from Queen’s College) for Outstanding Participation in a Production

To be announced on the night

 

Hannah Barry Memorial Award

Award is to assist in the creative development of a work in the performing arts.

The award is named after a talented actress and artist who was a student of the former School of Creative Arts.

By application

 

‘Behind the Curtain’ Production Awards

Including Individual Award, MTC Subscription Prizes & La Mama Subscription Prize

William Deng – Unspoken – Flare Dance Ensemble

Adelaide Greig – Lear & Filthy Rick – Melbourne University Shakespeare Company MUSC

Luke Hedt - Fame – St Mary’s Drama Committee

Nathan Kramer – 10 out of 12 – Ormond College & Heathers: The Musical – University of Melbourne Music Theatre Assoc UMMTA

Reis Low – Body of work

Alex McFadden – Melbourne University Comedy Revue Board

Freya McGrath – Four Letter Word Theatre – Body of Work

James Mckinnon – Body of work

Ashleigh Morris – MUDFEST – Creative Producer

Bree O’Dwyer with assistance from Jessie Layman & Monica Bradford -  Sketchual Healing – Melbourne University Law Revue

Karen Ong – Heathers: The Musical – University of Melbourne Music Theatre Assoc UMMTA & Love and Information – Intercollegiate Activities Committee ICAC

 

Robert MacDonald MTC Professional Development Award

Award for an outstanding student theatre maker to work intensively at the Melbourne Theatre Company on one of their 2018 productions, gaining exposure to most aspects of the operation of a large state theatre company.
The prize includes a double subscription to all MTC’s 2018 productions. The award commemorates the former Education Manager at the MTC.

By application

 

Most Outstanding New Work

Baby – Four Letter Word Theatre – FLW Team

Death of a Salman – Melbourne University Sri Lankan Students Assoc. MUSLSA – MUSLSA Team

Filthy Rick – Melbourne University Shakespeare Company – MUSC Team

Mirror’s Edge – Union House Theatre – Kim Ho

Romeo is Not the Only Fruit – DisColourNation – Jean Tong & Margaret Tanjutco

The Twelve – Melbourne University Chinese Theatre Group – Pandaren Peng

 

Most Outstanding New Work in MUDFEST

Adrift in My Ocean of Sugar Tears – Four Letter Word Theatre – Adelaide Greig

Apocalypse Tapes –  FLW – James Macaronas

Beau Wants to Be a Billionaire – University of Melbourne Music Theatre Assoc UMMTA – Jackson Peele & Conor Neylon

Ruby – University of Melbourne Music Theatre Assoc UMMTA – Bridie Pamment

Sweet Dreaming - University of Melbourne Music Theatre Assoc UMMTA – Imogen Cygler & Katie Escane

 

Creative Arts Department Award

To be announced on the night

 

Best Access integrated into Design

The Days in Between – Four Letter Word Theatre

Filthy Rick – Melbourne University Shakespeare Company MUSC

Romeo is not the Only Fruit – DisColourNation

 

Most Outstanding Lighting Design

Ryan Bentley & Cullem Holland – Godspell – Newman College Theatre Group

Kareena Dhaliwal – Romeo is not the Only Fruit – DisColourNation

Nathan Kramer – Heathers: The Musical – University of Melbourne Music Theatre Assoc UMMTA

Brendan McDougall – Filthy Rick – Melbourne University Shakespeare Company MUSC

Jacob Trethowan – Mirror’s Edge – Union House Theatre

Holi Walsh – Lear – Melbourne University Shakespeare Company MUSC

 

Most Outstanding Sound Design

Edwin Cheah – The Apocalypse Tapes – Four Letter Word Theatre

Georgie Daniels & Ella Lawry -  Sketchual Healing: Melbourne Uni Law Revue – Melbourne University Law Students Society

Karvinda Munasinghe -  Death of a Salman – Melbourne University Sri Lankan Students Assoc. MUSLSA

Connor Ross – Baby – Four Letter Word Theatre

 

Most Outstanding AV Design / Digital Design

Alice Bouchard -  Love and Information – Intercollegiate Activities Council ICAC

Tom Fellowes -  Sunday in the Park With George – University of Melbourne Music Theatre Assoc UMMTA

Matilda Gibbs with assistance from Will Howard – Fame – St Mary’s College

Dylan Harris, Declan Mulcahy & Rachel Shrives – Filthy Rick – Melbourne University Shakespeare Company MUSC

 

Most Outstanding Costume / Make-up Design

Chang Chen – The Twelve – Melbourne University Chinese Theatre Group

Moni Langford – Heathers: The Musical – University of Melbourne Music Theatre Assoc UMMTA

Maddy Nibali – Lear – Melbourne University Shakespeare Company MUSC

Tuan Pham -  Sunday in the Park with George – University of Melbourne Music Theatre Assoc

 

Most Outstanding Set Design

Adrian Cajili – Romeo is Not the Only Fruit – DisColourNation

Tom Fellows – Sunday in the Park with George – University of Melbourne Music Theatre Assoc UMMTA

Emma Fitt and Georgia Hosking  – Legally Blonde – Queen’s College Music and Drama Society

Wency Han – Room 648 – Melbourne University Chinese Theatre Group

Aimee Howard – Baby – Four Letter Word Theatre

Satyaprem Saraswati – Lear – Melbourne University Shakespeare Company MUSC

Harriet Wing – 10 out of 12 – Ormond College

 

Most Outstanding Performance in a Musical (2 Awards)

Eamon Dooley – Godspell – Newman College Theatre Group

Mollie Farrell – West Side Story – University College Theatre Company

Ben Goss - Cry Baby – Whitley Annual Residential Theatre Society WARTS

Olivia Gould – Sunday in the Park with George – University of Melbourne Music Theatre Assoc UMMTA

Sofia Habel – Fame – St Mary’s College

Ellie Hamill –  Legally Blonde – Queen’s College Music and Drama Society

Monica Ledger – Legally Blonde – Queen’s College Music and Drama Society

Ahila Navaratnam – Heathers: The Musical – University of Melbourne Music Theatre Assoc UMMTA

Christopher Richards – High School Musical – Trinity College Music Theatre Society

Margaret Tanjutco – Romeo is Not the Only Fruit – DisColourNation

 

Most Outstanding Performance in a Drama or Comedy (2 Awards)

Sophia Avramoudas – Geese Lightning – Medleys: The Med Revue

Esther Cowen – 10 out of 12 – Ormond College Drama Club

Alex Donnelly – FineArts of the Caribbean: VCA Revue - The Ex Presidents Society

Len Duniec -  Lear – Melbourne University Shakespeare Company

Siân Lewis & Ashyr Mason-Kaine - Adrift in my Ocean of Sugar Tears – Four Letter Word Theatre

James Lowther – MUSC – Filthy Rick – Melbourne University Shakespeare Company MUSC

Yuan Lu (student) – Room 648 – Melbourne University Chinese Theatre Group

Georgie Pender – Filthy Rick – Melbourne University Shakespeare Company

Antonia Yip Siew Pin – Mirror’s Edge – Union House Theatre

Madi Savage – Sketchual Healing: Melbourne Uni Law Revue – Melbourne University Law Students Society

 

Most Outstanding Ensemble

Baby – Four Letter Word Theatre

The Days in Between – Four Letter Word Theatre

Filthy Rick – Melbourne University Shakespeare Company MUSC

Godspell – Newman College Theatre Group

Heathers: The Musical – University of Melbourne Music Theatre Assoc UMMTA

Love and Information – Intercollegiate Activities Council ICAC

Mirror’s Edge – Union House Theatre

This Random World – Trinity College Dramatic Society

The Twelve – Melbourne University Chinese Theatre Group

Unspoken – Flare Dance Ensemble

 

Conductor Award

Jesse Hunter – Geese Lightning – Medleys: The Med Revue

James Mountain – Legally Blonde – Queens College Music and Drama Society

 

Outstanding Movement / Choreography

Joel Anderson & Bronya Doyle – Heathers: The Musical – University of Melbourne Music Theatre Assoc UMMTA

Rizqy Aryadi - Liminality – Flare Dance Ensemble

Towen Chan & Joe Wang  – Metronome – Flare Dance Ensemble

Hannah Disher - The Days in Between – Four Letter Word Theatre

Caitlin Janus & Claudia Young -  West Side Story – University College

Jericho Mendoza – Feels – Flare Dance Ensemble

Kaeden Trinh – Freedom – Flare Dance Ensemble

 

Most Outstanding Comedy

FineArts of the Caribbean: VCA Revue  – The Ex Presidents Society

Mudcrabs: The Box Set – Melbourne University Comedy Revue Board

Mudcrabs: Tri-hard – Melbourne University Comedy Revue Board

Room 648 – Melbourne University Chinese Theatre Group

Sketchual Healing – Melbourne University Law Revue

 

Most Outstanding Supporting Cast in a Musical

9 to 5 The Musical – St Hilda’s College Theatre Group

Cry Baby – Whitley Annual Residential Theatre Society WARTS

Heathers: The Musical -“The Heathers” –  University of Melbourne Music Theatre Assoc UMMTA

Sunday in the Park With George – University of Melbourne Music Theatre Assoc UMMTA

 

Audience Engagement / Impact

Death of a Salman – Melbourne University Sri Lankan Students Assoc. MUSLSA

Filthy Rick – Melbourne University Shakespeare Company MUSC

Godspell – Newman College Theatre Group

Heathers: The Musical – University of Melbourne Music Theatre Assoc UMMTA

High School Musical – Trinity College Music Theatre Society

Mudcrabs: The Box Set – Melbourne University Comedy Revue Board

Romeo is Not the Only Fruit – DisColourNation

Unspoken – Flare Dance Ensemble

 

Outstanding Band / Musical Director

Cry Baby – Whitley Annual Residential Theatre Society WARTS

Geese Lightning – Medley’s: The Med Revue

Godspell – Newman College Theatre Group

High School Musical – Trinity College Music Theatre Society

Romeo is Not the Only Fruit – DisColourNation

Sitzprobe – University of Melbourne Music Theatre Assoc UMMTA

Heathers: The Musical – University of Melbourne Music Theatre Assoc UMMTA

 

Exceptional Stage Manager Award

Laura Barnes – Mirror’s Edge – Union House Theatre

Elyse Carmichael – Heathers: The Musical – University of Melbourne Music Theatre Assoc UMMTA

Daryl Lee – Unspoken – Flare Dance Ensemble

Kira Shi – Mudcrabs: The Box Set – Melbourne University Comedy Revue Board

Lexi Wong – Legally Blonde – Queen’s College Music & Drama Society

 

Most Outstanding Direction

Georgie Daniels & Ella Lawry –  Sketchual Healing: Melbourne Uni Law Revue – Melbourne University Law Students Society

Jack McGorlick & Sandy Whittem  -  Mudcrabs: Tri-Hard – Melbourne University Comedy Revue Board

Selena Nicastri & Kate Weston – Heathers: The Musical – University of Melbourne Music Theatre Assoc UMMTA

Pandaren Peng & Yan Zhao – The Twelve – Melbourne University Chinese Theatre Group

Rachel Shrives – Filthy Rick – Melbourne University Shakespeare Company MUSC

Alice Wheaton -  Love and Information – Intercollegiate Activities Council ICAC

Yan Zhao – Room 648 – Melbourne University Chinese Theatre Group

 

Creative Risk and Artistic Leadership Award

University of Melbourne Music Theatre Assoc UMMTA

Four Letter Word Theatre

Melbourne University Shakespeare Company MUSC

Melbourne University Comedy Revue Board

The Ex Presidents Society: VCA Revue

 

Development Award

The Apocalypse Tapes – Four Letter Word Theatre

Conscious of Earth – Four Letter Word Theatre

Romeo is Not the Only Fruit – DisColourNation

Sitzprobe – University of Melbourne Music Theatre Assoc UMMTA

 

Best Production

Baby – Four Letter Word Theatre

Filthy Rick – Melbourne University Shakespeare Company MUSC

Heathers: The Musical – University of Melbourne Music Theatre Assoc UMMTA

Legally Blonde – Queen’s College Music and Drama Society

Love and Information – Intercollegiate Activities Council ICAC

Room 648 – Melbourne University Chinese Theatre Group

The Twelve – Melbourne University Chinese Theatre Group

Unspoken – Flare Dance Ensemble

 

 

These awards are generously provided by the University of Melbourne Theatre Board unless otherwise stated.