2019 Union House Theatre Award Winners

These awards are generously provided by the University of Melbourne Theatre Board unless otherwise stated.

For the full list of nominees see: umsu.unimelb.edu.au/2019-uht-award-nominees

 

Access, Inclusion and Engagement Award

  • 25th Annual Putnam County Spelling Bee – International House

Outstanding Lighting Design

  • Ziyue Wang, Zena Wang and team – Maniac Me – Melb Uni Chinese Theatre Group CTG

Outstanding Sound Design

  • Finbar Todd and Victoria Hofflin – Helmut’s Helmet – Trinity College Drama Society

Outstanding Set Design

  • Zena Wang and Lohas Ji – Maniac Me – Melb Uni Chinese Theatre Group CTG

Outstanding Costume and Makeup

  • Tom O’Sullivan – Legally Blonde – Uni Melb Music Theatre Assoc UMMTA

Murray Sutherland Trust Prize – Outstanding Participation in a Production

  • Karla Murphy – The Forest – Melb Uni Shakespeare Company MUSC
  • Lucy Fenwick Elliot – Heathers – Queen’s College Music and Drama Society

Louise Homfrey Trust Prize for Performance

  • Greta Kantor, Vi Moore – Footloose – Ormond Drama
  • Ella Kamer – The Playground – Four Letter Word Theatre

La Mama Award for an Emerging Director or Stage / Production Manager

  • Vaishnavi Krishna

MTC Backstage Awards

  • Charlotte Crowley, Producer – The Pineapple War – Newman Theatre Association
  • Tom Phyland, Producer – Legally Blonde – Uni Melb Music Theatre Assoc UMMTA
  • Kartiya Turner, Stage Manager – The Playground – Four Letter Word Theatre

Hannah Barry Memorial Award

  • Alice Wheaton

Robert McDonald MTC Professional Development Award

  • Lucy Seale

Dancehouse & Union House Theatre Dance Award

  • Thalia Livingstone

Outstanding Performance in a Musical

  • Mary McCorry, Ariel Moore – Footloose – Ormond Drama
  • Bailey Montgomerie, The Squip – Be More Chill – St Hilda’s College

Outstanding Performance in a Drama or Comedy

  • Lydia Bell, Floz – Elbow Lotion, (un)Australian – Four Letter Word Theatre
  • Will Hall, Son – Our Father – Feral Cat Theatre

Outstanding Ensemble

  • Cloud 9 – Intercollegiate Activities Committee ICAC

Outstanding Performance in a Supporting Role

  • Ninna Aguirre, Serena – Legally Blonde – Uni Melb Music Theatre Assoc UMMTA
  • Sophie Douglas, Ethel McCormack – Footloose – Ormond Drama

Best Original Script or New Work

  • Emily White – Kit Goodman, A Good Man! – Melb Uni Comedy Revue Board MUDCRABS

Outstanding Movement or Dance Performance

  • It’s Time – Flare Dance Ensemble

UHT Development Award for Most Original Production

  • Inkling – Floor Work

Publicity & Marketing Award

  • Euna Marie Catampongan – Inkling – Floor Work

Outstanding Musical Direction

  • Nicholas Clarnette – Heathers – Queen’s College Music and Drama Society

Exceptional Production & Stage Manager

  • Matthew Schaffner – Kit Goodman, A Good Man! – Melb Uni Comedy Revue Board MUDCRABS

Outstanding Comedy Act

  • My Mum’s Y2K Party – Melb Uni Law Revue

Outstanding Direction

  • Simon Farley – Elbow Lotion, (un)Australian – Four Letter Word Theatre

Most Outstanding Production

  • Kung-Fu Man – Melb Uni Chinese Theatre Group CTG