2022 Theatre Award Nominees

And the nominees are…

Theatre Awards Night is proudly supported by the University of Melbourne Theatre Board

 

Audience and Community Engagement Award

  • Firebringer, Intercollegiate Activities Committee ICAC
  • Footloose, Uni Melb Music Theatre Assoc UMMTA
  • The Hostage, Chinese Theatre Group
  • Laugh, Actually, Melb Uni Law Revue
  • Newsflash, Flare Dance Ensemble
  • Noises Off, Queen's College Music and Drama Society
  • Thoracic Park, Medleys the Med Revue
  • Those Well-Oiled Members, 2050 Theatre
  • The Secrets, Element Theatre Company

 

Outstanding Lighting Design

  • Andrea Salvador, Haml3t, Melb Uni Shakespeare Company MUSC
  • Zara Sadhai, Everyman, Ormond Drama
  • Dulan Wijeratne, Probation Police, Melb Uni Sri Lankan Students Assoc. MUSLSA
  • Lachlan Careedy, Noises Off, Queen’s College Music and Drama Society
  • Shawn Shi and Vanessa Wing Lam Chan, The Hostage, Chinese Theatre Group
  • Zhi Wang, The Secrets, Element Theatre Company

 

Outstanding Set Design

  • Alexi O'Keefe & Rachel Stone, Haml3t - Melb Uni Shakespeare Company MUSC
  • Bridie Turner & Sam Osborn Rassaby, Footloose, Uni Melb Music Theatre Assoc UMMTA
  • Bridie Turner, Those Well Oiled Members, 2050 Theatre
  • Jack Murray & Andrea Garcia, Endgame, MU Modern Theatre
  • Louisa Fitzgerald, Noises Off, Queen's College Music and Drama Society
  • Nathan Dinh, Two Nights Out of Bed, Four Letter Word Theatre
  • Qian Shi, Kill Mobile, Chinese Theatre Group
  • Xinlan Hua & Xinyu He, The Hostage, Chinese Theatre Group

 

Outstanding Sound Design

  • Dylan Morgan, Probation Police, Melb Uni Sri Lankan Students Assoc. MUSLSA
  • Jiajie Zheng, Kill Mobile, Chinese Theatre Group
  • Max Vrancic, Under the Influence, Four Letter Word Theatre
  • Nathan Dinh, Two Nights Out of Bed, Four Letter Word Theatre
  • Sam Osborn Rassaby, Those Well Oiled Members, 2050 Theatre
  • Zhirui Xin, The Hostage, Chinese Theatre Group

 

Outstanding Costume and Makeup

  • Abbey Stanway, Endgame, MU Modern Theatre
  • Amelie Archer, Maggie Gilby Noises Off, Queen's College Music and Drama Society
  • Costume & Makeup Team, Legally Blonde, Newman Theatre Association
  • Eden McLean, Haml3t - Melb Uni Shakespeare Company MUSC
  • Katie Walker, Heathers, St Hilda's College Theatre Group

 

Outstanding Performance in a Musical

  • Abbey Miller, Heathers, St Hilda's College Theatre Group
  • An Dang, Under the Influence, Four Letter Word Theatre
  • Baxter Kay, Heathers, St Hilda's College Theatre Group
  • Charlie Dohler, Heathers, St Hilda's College Theatre Group
  • Melissa Sanders, Grease, International House
  • Rachel Dwyer, Footloose, Uni Melb Music Theatre Assoc UMMTA
  • Saul Kavenagh, Firebringer, Intercollegiate Activities Committee ICAC 
  • Sophie Kennedy, Legally Blonde, Newman Theatre Association
  • Tom Liszukiewicz, On the Rise, The Sitzprobe, Uni Melb Music Theatre Assoc UMMTA

 

Outstanding Performance in a Drama or Comedy

  • Angela Nguyen, Two Nights Out of Bed, Four Letter Word Theatre
  • Barnaby Hanning, Everyman, Ormond Drama
  • Dilshan Delgama, Probation Police, Melb Uni Sri Lankan Students Assoc. MUSLSA
  • Freddie Carew-Reid, Endgame, MU Modern Theatre
  • Sophie King, Noises Off, Queen's College Music and Drama Society
  • Thomas Hodge, Those Well Oiled Members, 2050 Theatre
  • Tulipa Rodriguez-Quin, Haml3t, Melb Uni Shakespeare Company MUSC, Nora: A Doll's House, UHT
  • Yufan Chen, The Hostage, Chinese Theatre Group

 

Outstanding Ensemble

  • Footloose, Uni Melb Music Theatre Assoc UMMTA
  • Haml3t - Melb Uni Shakespeare Company MUSC
  • Inspector Sydney Catchlove, Melb Uni Comedy Revue Board MUDCRABS
  • Legally Blonde, Newman Theatre Association
  • Newsflash, Flare Dance Ensemble
  • Probation Police, Melb Uni Sri Lankan Students Assoc. MUSLSA

 

Outstanding New Script or New Work

  • An Dang & John Sharp, Jaffy, Floorwork
  • Ensemble, Inspector Sydney Catchlove, Melb Uni Comedy Revue Board MUDCRABS
  • Ensemble, Laugh, Actually, Melb Uni Law Revue
  • Ensemble, Those Well Oiled Members, 2050 Theatre
  • Ethan Francis-D’Amour & Eden Mclean, Under the Influence, Four Letter Word Theatre
  • Gregory Peiris, Sheruni Fernando & Johan Fernando, Probation Police, Melb Uni Sri Lankan Students Assoc. MUSLSA
  • Sami le Vaunter, School Spirit, The Sitzprobe, Uni Melb Music Theatre Assoc UMMTA

 

Outstanding Movement/Choreography

  • Jaimee White, Carmen Yih & Ella Clarke, Footloose, Uni Melb Music Theatre Assoc UMMTA
  • Alex Hughes & Emily Wang, Heathers, St Hilda's College Theatre Group
  • Dhilini & Hashini Ranasinghe, Probation Police, Melb Uni Sri Lankan Students Assoc. MUSLSA
  • Karlo Julian, Newsflash, Flare Dance Ensemble
  • Mitchell Castello, Newsflash, Flare Dance Ensemble
  • Nathalie Wilder & Jonny Stone, Everyman, Ormond Drama
  • Sasha Cuha, Endgame, MU Modern Theatre
  • Saul Kavenagh, Legally Blonde, Newman Theatre Association

 

Outstanding Musical Direction

  • Bailey Montgomerie, Heathers, St Hilda's College Theatre Group
  • Ian Co, Thoracic Park, Medleys The Med Revue
  • Louis Ajani, Julian Smith-Gard & Bella Wiemers, Footloose, Uni Melb Music Theatre Assoc UMMTA
  • Sadie Mustoe, Under the Influence, Four Letter Word Theatre

 

Exceptional Backstage Award

  • Arky Ryall, Haml3t - Melb Uni Shakespeare Company MUSC
  • Backstage Team, Grease, International House
  • Darcy Millett, Legally Blonde, Newman Theatre Association
  • David Elijah, Heathers, St Hilda’s College Theatre Group
  • Tianyi Yu, Kill Mobile, Chinese Theatre Group

 

The Creative Arts Keen Bean Award

  • CJ Starc
  • Jedaia Samart
  • Jess Norton
  • Leslie Ho
  • Victor Sun
  • Victoria Winata

 

Creative Risk and Artistic Leadership Award

  • Ethan Francis-D'amour, Under the Influence, Four Letter Word Theatre
  • Jonathan Yeo, Newsflash, Flare Dance Ensemble
  • Zadie Kennedy Mccracken, Rules of Love, Floor Work

 

Outstanding Musical

  • Firebringer, Intercollegiate Activities Committee ICAC
  • Footloose, Uni Melb Music Theatre Assoc UMMTA
  • Heathers, St Hilda's College Theatre Group
  • Legally Blonde, Newman Theatre Association
  • Under the Influence, Four Letter Word Theatre

 

Outstanding Production

  • Everyman, Ormond Drama
  • Haml3t - Melb Uni Shakespeare Company MUSC
  • Laugh, Actually, Melb Uni Law Revue
  • Noises Off, Queen's College Music and Drama Society
  • Those Well Oiled Members, 2050 Theatre

 

Additional awards to be announced on the night:

  • Robert McDonald MTC Professional Development Award
  • La Mama Award for an Emerging Theatre Maker
  • Dancehouse Awards for a Dance Maker and Lover
  • Pony Cam Award for an Emerging Producer or Performance Maker
  • Hannah Barry Memorial Award
  • Murray Sutherland Trust Prize
  • Louise Homfrey Trust Prize for Performance
  • Melbourne Theatre Company Student Theatre Awards
  • UHT Peer Mentor Provocateur Award
  • GPG/UHT Development Award

LATEST TWEETS

m